TRİFOCAL (AKILLI MERCEK) LER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Gözlüğe veda ederken gözünüzden olmayın. Çünkü her mercek aynı kalitede değildir. Nasıl araba alırken ederine dikkat ediyorsak ve ederinden daha ucuza verilmek istendiğinde şüpheleniyorsak, akıllı mercek (trifocal) katarak ameliyatı da her doktorda yapılmaz. Bu mercekler konusunda tecrübe sahibi olmuş ve çok operasyonunu başarılı yapmış doktor seçilirken, kaliteli mercek tercih edilmelidir. Aksi halde operasyon sonralarında istenmeyen sorunlar başlayabilir.

Akıllı merceklerde en iyi markalar Amerikan ve Alman malı olanlardır. Ameliyat sonrası mutlaka lenslerin sertifikasını isteyiniz. Çok ucuza olan Hindistan menşeyli lenslerde mevcuttur. Bu tür lensler ameliyat maliyetlerini (fiyatı) ciddi ölçüde aşağıya çekmektedir. Bunlar tercih edilmemelidir. Bu merceklerde kişinin yaşam tarzı göz önünde bulundurularak, kişiye özel detatlı uzman doktor tarafından muayene edildikten sonra, kişiye özel trifocal(akıllı mercek) uygulaması yapılır. Mercek açı ayarları ameliyat esnasında iyi yapılmaz ise, görme kusurları oluşabilir. Merceğin göze uygun açıları yapılarak yerleştirilme işlemi gerçekleştirilmelidir.

İlk zamanlar bu tür lensleri taktıran hastalarda ışığa karşı hassasiyet (özellikle geceleri) oluşur. Bu zamanla azalarak yok olacaktır.Normal geçen operasyonlardan sonra 2 ila 6 ay arasında ışığa karşı hassasiyetin sona erdiği görülmektedir.

Çok fazla gerekmedikçe 40 yaş altına mercek değişimi yapılmamalıdır. Çünkü bu aynı zamanda katarak ameliyatıdır. Tek farkı kullanılan mercek üç fonksiyonludur.

 ASLA TAKILMAMASI GEREKEN HASTALAR KİMLERDİR?

  • Glokom (Göz tansiyonu) nedeniyle göz sinirleri etkilenmiş olan hastalara,
  • Diyabete bağlı olarak retinası  etkilenmiş kişilere,
  • Sarı nokta hastalığı nedeniyle retinası etkilenmiş kişilere,
  • Göz tembelliği olan kişilere üç odaklı (trifocal ) mercek takılmamalıdır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Bu tür bir ameliyat olmaya karar verdiğinizde iki önemli detaya dikkat edilmelidir.
  • Bu işte eğitimli ve çok tecrübeli doktoru seçmek
  • Kişiye uygun akıllı merceğin, kaliteli markalardan birinden olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca sertifikası istenmelidir.

Hayatınızda bir defa yaptıracağınız bu ameliyatı sadece düşük fiyata göre değerlendirmek, ileride büyük riskler yaşamanıza neden olabilir. Kalite önemlidir.

Sizlere her konuda yardımcı olmaya, bilgi vermeye hazırız. rs-amour  estetik her zaman hizmetinizdedir.

Leave a reply