.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi

Merkezimizde FUE tekniği ile Saç Ekimi en yenilikçi yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Modern yöntemlerle yapmış olduğumuz ekimler;

  • Saç ekimi
  • Tıraşsız, ağrısız Saç Ekimi
  • Bıyık ekimi
  • Sakal ekimi
  • Kaş ekimi

Ekim dediğimiz zaman akla ilk gelen FUE tekniğidir. Bu teknik doğallığı ile dünyada ön plandadır.

.

FUE tekniği ile saç ekimi birkaç aşamadan oluşmaktadır.

İlk aşamada köklerinin zarar görmeden titizlikle alınması:

Saç köklerinin en güçlü olduğu bölge ensedir. Lokal anestezi altında ense bölgesinden mikro motorlar yardımıyla saç kökleri alınmaktadır. Mikro motorların en büyük avantajı ikili, üçlü ve dörtlü köklerin bütünlüğünü koruyarak alabilmesidir.

Sonraki aşama ise ekilecek olan bölgenin oluşturulması:

Köklerinin ekileceği alanların oluşturulmasında 2 farklı teknik vardır:

Ekim yapılacak alana ince bıçaklar yardımı ile iki boyutlu kesiler açılır. Bu özel teknik başta Amerika olmak üzere, dünyada sayılı klinikte uygulanmaktadır. Ekilecek kökler iki boyutlu kesilerin içine değil, ince iğneler sayesinde açılan üç boyutlu yuvarlak kanalların içine ekilmektedir.

Her bir kesi yaklaşık 2-5 mm uzunluğundadır. Sonuç itibari ile 8-20 metrelik alanda yaklaşık 4000 kök ekilmektedir. Bu teknik ile hem dokuya zarar verilmekte hem de iyileşme süresinin uzamasına neden olmaktadır. Aynı zamanda yara izi de görülmektedir bu durumda. Sağlam saç kökleri de zarar görerek, ekim alanında kangrene (nekroza) neden olabilmektedir.

Slit tekniği ile saç ekimi yapıldığında cilt altına bol miktarda sıvı verilmektedir. Bu nedenle uygulamadan sonra yaklaşık 7-10 gün süren şişlik görülmektedir. Açılan kanalların boyutu saç kökleri ile aynı olduğu için FUE teknik, ekim yapılan dokuya verilen zararı önlemiş oluyor.

İyileşme hızı yaklaşık 2 kat artmaktadır. 2-3 gün sonra ekim yapılan bölge iyileşir ve yara izi (skar) kalmaz. Ekilen saç kökleri kanallar ile aynı boyutta olduğundan, ekim alanındaki diğer saç köklerinin aralarına rahatlıkla açılabilir ve onlara zarar vermez. FUE tekniğinde, yüzde görülen şişlik daha azdır. Nedeni ise cilt altına verilen sıvının sınırlı tutulmasıdır.

.

Saç köklerinin ekilmesi aşaması

FUE tekniğinin tercih edilmesinin sebebi “doğal sonuç” alınmasıdır. Doğal sonucun alınması için saç köklerinin doğru açılarla ekilmesini sağlamak gerekmektedir.

Slit tekniğinde köklere doğal açılar verilememektedir. Köklerin kendi boyutlarına kanallar açıldığı için yerinden oynaması ve açıların değişmesi söz konusu değildir. Kökler direkt kanal içine yerleştirildiği için zarar görmemektedir.

Saç ekiminde tekniğin başarılı olmasından ziyade saç kökü yoğunluğu da çok büyük önem taşıyor. Ekilen saçların yoğunluğuna göre yapılan tekniğin başarısı gösterilmektedir.

Slit tekniğinde yoğun saç görüntüsü elde edilmesi mümkün değil. FUE tekniğiyle ise 2 kat daha sık ekim yapılabilmektedir. Her cm2’ye ekilen saç kökünün sayısı yaklaşık 40 ila 50 arasıdır. Sizlere kaliteli hizmet vermek için bir seansta 5500’e kadar greft yani 12.500 – 15.000 saç kökü ekmekteyiz.

İşlem ortalama olarak 5-8 saat sürmektedir. Saç ekiminde herhangi bir ağrı ve acı hissi yoktur. Sadece 1 gün dinlenme önerilmektedir. Ertesi gün sosyal yaşamınıza döne bilirsiniz. En çok sorulan sorulardan biri ekilen saçların ne zaman çıkması. Saçlar 3. aydan itibaren çıkmaya başlar. Saçların tamamı ise tam olarak 1 yıl içinde çıkar.

.

.

PERKUTAN TEKNİĞİ İLE SAÇ EKİMİ

PERKUTAN TEKNİĞİ NEDİR VE DİĞER YÖNTEMLERDEN FARKI

Perkutan tekniği genellikle açıklığı az olan kişilere ve saç aralarına uygulanmaktadır.Bu teknik ile yapılacak saç ekiminin diğer yöntemlerden farklılığı bu tekniğin genellikle saçları seyrelmiş, scar dokusu olan ve ön saçsız bölgelerde uygulanmasıdır.Çünkü perkutan tekniği kişinin kendi saçının bulunduğu köklere zarar vermeden var olan boşluklara kök naklinin daha sağlıklı yapılmasını sağlar.Bu işlemde kişinin donör bölgesinden alınan kökler saçsız bölgeye ince uçlu özel perkutan iğneleriyle delikler yani köklerin yerleşeceği kanallar açılır.Bu kanalların özelliği düz olmayıp aksine yuvarlak olmasıdır.Perkutan tekniğiyle cm2 de yaklaşık olarak 40-60 kök arası çalışabilir yani daha yüksek yoğunluk olarak çalışılabilir bu da daha sık nakil anlamına gelektedir.

Saç ekiminde doğallık demek saçsız alana yoğun sac ekilmesi ve bu ekilen saçların doğru açılara sahip olması demektir. Bunu elde etmek çok zor bir işlem olduğundan dolayı işlem 1 günde en fazla 2500-3000 kök nakledilebilmektedir.

Perkutan Ekiminde Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

Perkutan tekniğinde operasyon sonrası ekim alanında ince iğneler ile çalışıldığından dolayı ve yara olmamasından dolayı ekim yapılan alanın 2-3 gün sonunda iyileşmesine yardımcı olur ve en önemlisi iz (scar) kalmaz .Bu sebeple perkutan tekniği özellikle sakal ekimi ,bıyık ekimi ve kaş ekiminde tercih edilmektedir.

.

DHI – DİRECT HAIR IMPLANT

DHI Saç Ekimi Nedir?

Bu teknik ile yapılan saç ekim işlemi için özel olarak hazırlanan cihazın kaleme benzetilmesi nedeniyle DHİ saç ekimi yöntemi halk arasında kalem tekniği (Choi implanter pen) olarak da adlandırılır.
Doğrudan saç ekimi adıyla da anılan DHİ saç ekimi, saç köklerinin özel olarak geliştirilmiş kalemler eşliğinde toplanarak, yeni yerine alınmasını sağlar. İşlemlerin kısa sürede tamamlanabilmesi hastalar açısından son derece önemli bir avantajdır. DHİ kalemi sayesinde; kanal açma ve köklerin ekimi aynı anda gerçekleştirilebilir.

Teker teker uygulanması gereken çok hassas bir teknik olduğu için bu tekniğin kullanıldığı saç ekim merkezlerinde alanında uzman ve son derece başarılı bir ekip görev alır.

.

DHI ve FUE Saç ekim Yöntemi Farkı

Geleneksel saç ekim yönteminde toplanan greftler doku ve saç kökü olarak ayrılır ve sonrasında ekime hazır hale getirilir. DHİ saç ekimi yönteminde ise kanal açmaya gerek duyulmadığı için, hazırlanan saç kökleri, medikal cihazlara özenle yerleştirilir ve ekim işlemine geçilir. Çok ince ve sivri bir yapıya sahip olan kalem saç kökünü yerleştirme kabiliyetine sahiptir. Kafa derisine uygun açıyla batırılan ince uç sayesinde ekim işlemi başarılı bir şekilde tamamlanır.

Dhi tekniği ile saç ekim işleminde yapılan saç tasarımı en doğal ve en başarılı sonuçlara ulaşır. Doğal saça en yakın, yara izi riski düşük, saç yoğunluğu daha sık, özel iğneler sayesinde iyileşme hızı yüksek, en yeni saç ekim tekniğidir.