Saç dökülmesi nedenleri

 Saçların zayıflaması ve incelmesi ile oluşan hastalığa saç dökülmesi denir. Yetişkinlerde günlük 50 ila 100 saç teli mevsimsel olarak dökülmesi normaldir. Bunun üzerinde dökülmesi durumunda doktora başvurmak gerekir.

Saç kayıpları bireyde psikolojik sorunlara neden olur. Öz güvenimiz için saçlarımız çok önemlidir. Kadınlarda ve erkeklerde görülen saç dökülmelerinin nedenleri de farklıdır. En sık görülen saç dökülme nedenler şunlardır.

 Kadınlarda; hamilelik, troid hormonları, menopoz sonrası problemler, stres, psikolojik sorunlar, hormonal dengesizlik yaratan durumlar.

Yüksek ateşli hastalıklar,  vitamin eksikliği, kansızlık, çinko-demir -biotin eksikliği, diyet yapmak, çeşitli saç hastalıkları (Kafa derisinin mantar hastalıkları), çok sık saç boyatmak ve fön çekmek saç dökülmelerini hızlandırır.  Erkeklerde de bu nedenlerin çoğundan kaynaklanan durumlar olur. Saç dökülmelerinin yavaşlatılması  için neler yapılabilir? Bu yazımızı da ilerleyen zamanda sitemizde bulabilirsiniz. Bilgilendirmek amaçlıdır.

Leave a reply