PRP destekli Saç Ekimi Nedir ?

Son zamanlarda PRP işlemi Saç Ekimi ile beraber uygulanmaktadır. Beraber uygulanmasının bir çok avantajları vardır. PRP işleminin uygulanması Saç ekiminden sonra yara iyileşmesini ve saçın hızlı büyümesini sağlayan bir yöntemdir.

PRP tedavisinin uygulanmasının en büyük hedefi ise, dökülmeye başlamış, gücünü ve sağlıklı yapısını yitiren saç köklerinin yeniden canlandırılmasıdır. PRP uygulaması yapıldığı zaman genellikle saçların dökülmesi azalır, uygulanan bölgede ise saç telleri oldukça kalınlaşmaktadır.

PRP uygulamasını hem Saç Ekimi öncesi, hem de Saç Ekimi sonrası uygulamak gerekiyor. İşlem sonrasında kırmızı nokta ve kabuklanmalar çabuk bir şekilde ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda ekilen saç köklerin saç uzatma potansiyeli de artmaktadır.

.

PRP Nedir?

Kendinde çok fazla trombosit barındıran, kişinin kendi doğal plazma sıvısıdır. PRP zamanı uygulanan ise kişinin kendi kanıdır. PRP uygulaması zamanı herhangi bir alerjik reaksiyon olması mümkün değildir. PRP saç tedavisinin amacı, doku yenilenmesini sağlayarak, saç kaybının azaltılması ve saç köklerinin güçlendirilmesini sağlamaktır.

İşlem zamanı 10 cc ölçeğindeki kan, laboratuvar ortamında ayrıştırılır ve kırmızı kan elde edilir. Kırmızı kanda plazma hazır hale getirilir. Elde edilen plazma saç kaybının başladığı, görüldüğü ve saç köklerinin zayıfladığı kısma enjekte edilir. Böylelikle PRP uygulaması tamamlanmış olur. İşlem süresi 30 dakikadır. Uygulama sonrası gerçekleştirilen saç ekiminde acı ve iz meydana gelmemektedir. BU uygulamayı saç ekiminden sonra 6 ay tekrarlamak gerekiyor. Ayda 1 kez yapılan PRP uygulaması saç köklerini koruyarak onların sağlam ve kalınlaşmasını sağlamaktadır.

.

PRP tedavi yönteminin diğer özellikleri de aşağıda sayılanlar gibidir:

-Hastaya uygulanması oldukça pratiktir ve güvenlidir.

-PRP tedavi tekniğinin neticeleri uzun vadelidir.

-Tekrar canlandırıcı ve yapıcı etkilere sahiptir.

-Yeni kolajen meydana getirmesinin dışında derinin bütün yaşamsal fonksiyonlarını destekler.

-Deriyi doldurarak yeniden gençleştirir. Bu sayede de kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılmasında görev alır

.

Saç Ekiminde PRP

PRP’nin saç ekiminde uygulanan üç fonksiyonel uygulaması mevcuttur, bunlar:

Saç ekimi ardından saç köklerin kalıcılığını sağlamak. (PRP destekli FUE).

Saç ekimi ardından iyileşmeyi oldukça kısa bir sürede tamamlamak.

Saç ekimi ardından yeni ekilen saç köklerini gençleştirmek ve canlandırmak.

Saç köklerinin verici bölgeden elde edilmesi ve alıcı bölgeye transferi esnasında belirli bir zaman geçmektedir. Bu geçen zaman sırasında saç köklerinin hayatta kalmasını sağlanmak, oldukça önem teşkil eder. Bu hedefle elde edilen kökler soğutulmuş bir bölgede ve özel hazırlanmış solüsyonlar içinde bekletilir.

Bekletme solüsyonlarının içine PRP ilave edilmesi ya da saç köklerinin doğrudan PRP solüsyonu ile yıkanması faydalıdır ve etkilerin daha hızlı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Ulaşılmak istenen etki saç köklerinin hayatta kalma süresinin arttırılması, yara iyileşmesinin hızlanması, saç köklerinin saç üretmek üzere tetiklenmesi olarak açıklanabilir