.

Göğüs Dikleştirme

Göğüs dikleştirme ameliyatı sarkmış olan memenin toparlanması amaçlı yapılan operasyondur. Çeşitli faktörler vardır ki, memenin sarkmasına yol açar. Bu faktörlere, emzirme, kilo alıp verme, yaşlanma, yer çekimi aittir. Göğüsün elastikiyeti kaybolursa hem sarkar hem de şekil bozukluğu ortaya çıkar. İşte bu zaman devreye meme dikleştirme operasyonu girer. Bu operasyonun birçok farklı yapılma teknikleri var. Bu operasyon zamanı yeterli doku olmadığı zaman protez de kullanılmaktadır. Bu detayları doktorunuzla önceden görüşme zamanı detaylı bir şekilde görüşmüş oluyorsunuz.

.

Operasyon süresi ve Anestezi

Göğüs dikleştirme ameliyatı yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Bu süreç kişiden kişiye göre değişmektedir. Ameliyathane ortamında yapılan bu operasyon zamanı genel anestezi uygulanır. Dikişler 10-12 gün sonra alınmaktadır. Operasyondan birkaç saat sonra kişi ayağa kalkabilir. Hastanede 1 gün yatış önemlidir. Doktor onayı ile bazen yarım gün yatış bile ola bilmektedir.

.

İyileşme Süresi

Ameliyat sonrası ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilen ağrıların olması normal bir haldir. Ameliyat izi 6 ay ila 1 yıl içerisinde belirsiz hale gelecektir. 3-5 gün sonrasında banyo yapabilir ve iş hayatınıza başlayabilirsiniz. Belli aralıklarla kontrollere gelinmesi gerek. 1-3-6 ay gibi aralıklarla doktor kontrolüne mutlaka gidilmesi gerek.

.

Dikkat...

Göğüs kaslarını zorlayıcı (tenis, yüzme vb) sporlara 6-8 hafta sonrasında başlanılmaktadır.

Yaklaşık olarak 3 hafta ağır kaldırılmaması önerilmektedir.

Medikal sütyen kullanılmalıdır.

Mamografi çekimi zamanı teknisyene mutlaka bilgi verilmelidir. Çekim buna göre yapılmalıdır.

3 ay sonra normal sütyen kullanılmalıdır.