Göğüs büyütme-Meme Protez

Meme büyütme operasyonu zamanı protez veya implant olarak adlandırdığımız silikon kullanılmaktadır. Bu protezler FDA onaylıdır ve aynı zamanda sertifikası hastaya verilmektedir. İlerleyen zamanlarda emzirmede herhangi bir sakınca oluşturmaz. Veya emzirme bittikten 3 ay sonra protez işlemi yapılmaktadır.

Operasyonun yapılma nedenleri?

  • Küçük ve gelişmemiş memeleri büyütme amaçlı
  • Doğum ve emzirme sonrasında oluşan sarkma ve gevşemeler
  • Kilo alıp vermeden kaynaklı oluşan şekil bozuklukları
  • Asimetri bozukluğu

Ameliyat Yaşı

Özellikle 18 yaş sonrasında meme dokusu gelişimini tamamladığı için operasyon gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda 50 yaş ve üstüne de olan kişilerin sağlık durumu yerinde ise işlem yapılabilir. 40 yaş ve üstü bayanlardan mammografi yaptırmaları talep edilmektedir.

.

Ameliyat Yöntemleri;

Kullanılan protezler 2 farklı teknik ile meme bölgesine yerleştirilir. Meme altı kıvrımı veya göğüs ucundan kas altı veya kas üstüne protezler konulmaktadır.

.

Protez veya Silikon çeşitleri;

Protezle 2 ana gruba ayrılmaktadır. Damla (anatomik şekil) ve yuvarlak protezler. Bu protezler de aynı zamanda 2 gruba ayrılmaktadır. Pürüzlü ve pürüzsüz protezler.

Meme dokusunun az olduğu durumlarda genellikle damla protez uygulanır. Bu protezin meme başı ve alt kısmı daha dolgun olmaktadır. Anatomik yapıya sahip olduğundan daha doğal bir görüntü kazandırmış oluyor.

.

Operasyon süresi ve Anestezi

Göğüs büyütme ameliyatı yaklaşık olarak 1,5-2 saat sürmektedir. Bu süreç kişiden kişiye göre değişmektedir. Ameliyathane ortamında yapılan bu operasyon zamanı genel anestezi uygulanır. Operasyondan birkaç saat sonra kişi ayağa kalkabilir. Hastanede 1 gün yatış önemlidir. Bazı durumlarda doktor onayı ile yarım gün yatış bile olabilmektedir.

.

İyileşme Süresi

Ameliyat sonrası ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilen ağrıların olması normal bir haldir. Ameliyat izi 6 ay ila 1 yıl içerisinde belirsiz hale gelecektir. İlk hafta göğüsler gergin ve büyük gözükmektedir. Bu sizi asla korkutmasın. Belli bir zaman sonrasında göğüsleriniz normal halini alarak daha yumuşak hale gelecektir. 3-5 gün sonrasında banyo yapabilir ve iş hayatınıza başlayabilirsiniz. Belli aralıklarla kontrollere gelinmesi gerek. 1-3-6 ay gibi aralıklarla doktor kontolüne mutlaka gidilmesi gerek.

.

Dikkat...

Göğüs kaslarını zorlayıcı (tenis, yüzme vb) sporlara 6-8 hafta sonrasında başlanılmaktadır.

Yaklaşık olarak 3 hafta ağır kaldırılmaması önerilmektedir.

Medikal sütyen kullanılmalıdır.

Mamografi çekimi zamanı teknisyene mutlaka bilgi verilmelidir. Çekim buna göre yapılmalıdır.

3 ay sonra normal sütyen kullanılmalıdır.

Operasyon sonrası meme başında oluşan his kaybı geçici sürelidir.