LAZERLE GÖZ AMELİYATI – 2 (DEVAMI)

EXCIMER LAZER AMELİYATI :

– Yüzeysel Ameliyat (PRK-LASEK) : Daha çok, düşük göz numaralarında ve korneası ince olan hastalarda tercih edilir. En önemli avantajı, kornea kalınlığının korunmasıdır. Lazer ışınları direkt  olarak hastanın korneasına uygulanır.Ayrıca, ameliyat sonrasında  çok zor anlaşılan  bir iz bırakması nedeniyle de polis ve askeri okul adaylarına avantaj sağlar.

Bu tedavi türünün dezavantajlarından birisi de, yüksek numaralara uygulanamamasıdır.

Bu şekil ameliyat ile tedavi olan miyop hastalarda 3, hipermetrop hastalarda ise 4-5 gün boyunca koruyucu kontak lens gözlerine yerleştirilir. Hastanın epiteli iyileşene kadar (yaklaşık 4-5 gün) gözde yanma, batma, sulanma ve hafif ağrı gibi şikayetler olabilir.

Kesikli Ameliyat (LASIK) : Göz numarası yüksek olan hastalarda tercih edilir.  Tüm kalınlığı 500 – 550 mikro olan  kornea üzerinden  özel bir bıçak sayesinde 160 mikron kadar bir kapak kaldırılır. Lazer ışınları bu kapak altına gönderilir , ardından kapak kaldırılır.

Ameliyat sonrasında, ilk gece harici ağrı olmaması, erken görme sağlanması ve iş gücü kaybının azlığı bu yöntemin en önemli avantajlarındandır. Dezavantajı ise korneası ince hastalarda tercih edilememesi ve dikkatli bakıldığında yara izi bırakmasıdır.

Diğerleri ( Wavefront vs ) :  Yukarıdaki iki ameliyat haricinde, basında ”kartal gözü” tabir edilen  ”Wavefront” tedaviside yaygındır. Bu tedavi şeklinde gözün ayrıntılı haritası çıkartılır. Bu harita bilgisayar yardımıyla analiz edilerek, göze tamamen kendisine özel tedavi uygulanır.  Hem  PRK-LASEK hemde LASIK ile uygulanabilir. Gözün daha ince kusurlarını düzelttiğiiçin daha fazla görme sağlar ve özellikle geceleri daha kaliteli görüş sunar. Tek dezavantajı, ücreti % 50 daha fazla olmasıdır.

“Advanced CustomVue” adında bir tedavi yöntemi ise, Wavefront’un geliştirilerek daha kullanışlı hale getirilmesidir. Bu yöntemde, göze yansıyan ışınlardan alınan bilgiler bilgisayar tarafından işlenir ve tedavi bu bilgilere göre devam eder. Ayrıca, gözün üç boyutlu görme haritası da çıkarılır.

Intralase LASIK adı verilen bir teknikte ise, kornea yüzeyi (flep) insan eli ve bıçak yerine lazer ile kaldırılır. Bu sayede başarı ihtimali %100’e yakın olur ve daha hassas bir ameliyat gerçekleştirilir.

KİMLER AMELİYAT OLABİLİR ?

– 18 yaşını doldurmuş olanlar.

– Son iki yılda göz derecesi 0.50 dereceden fazla değişmemiş olanlar

– En fazla 10 dereceye kadar miyopi, 7 dereceye kadar astigmat ya da 7 derece kadar hipermetropisi olanlar.

– Kornea kalınlığı yeterli kalınlıkta ve dokusu sağlam olanlar.

– Yumuşak kontak lens kullanılıyorsa, ameliyattan en az 10; sert kontak lens kullanılıyorsa 20 gün önce kullanımı bırakanlar.

  KİMLER AMELİYAT OLAMAZ ?

– Romatizmal hastalıkları olanlar.

– Kalp hastaları.

– Diyabet hastaları.

– Hamile ya da bebek emziren kadınlar.

– Daha önce gözlerinden ameliyat olanlar.

– Keratokonus hastaları.

– Göz tansiyonu olanlar.

– Katarakt gibi ağır göz problemi olanlar.

 Tavsiyemiz 23 yaşından önce zorunlu haller dışında ameliyat olmayınız.

    Ameliyat öncesinde gözün yorgun olmaması şarttır. Uykusuz geçen bir gecenin ardından ameliyat pek sağlıklı olmayacağı gibi makyaj, parfüm ya da kolonya gibi maddeler kullanmak da ameliyat seyrini etkileyebilir. Zira uçucu gazlar lazerin etkinliğini önleyebilmektedir.

     LAZERLE AMELİYAT SÜRESİ :  Yapılacak ameliyat yöntemine göre değişmekte olup, genelde 5 ila 10 dakika arasında damlayla uyuşturularak lokal anestezi şeklinde yapılmaktadır.

Yapılan ameliyat yöntemine göre sıkıntılı süreç 4 ila 8 gün arasında geçmeye başlayacaktır. Göz kuruluğu, göz batması, bulanık görme gibi şikayetler daha sonra geçecektir. İlk günlerde güneş gözlüğü kullanılması gerekecektir.                                                                                    LAZERLE GÖZ AMELİYATININ RİSKLERİ :

Ameliyat, her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir ve ameliyat sonrasında istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Bunların başlıcaları şöyledir:

– Görüşte azalma ve görüş kaybı.

– Regrasyon (görüşte gerileme).

– Işık haresi etkisi ve bulanıklık.

– Göz kuruluğu.

– Kontrast kaybı.

– Göz tansiyonu.

– Kornea bulanıklılığı, zedelenmesi ya da erimesi.

– Işığa karşı hassasiyet.

– Gece görüşünde azalma.

– Epitel erimesi, yürümesi.

– Nadiren körlük.

Tüm bu riskleri göz önünde bulundurarak ameliyata girmek ve sonuçlarına katlanmak gereklidir. Zira, bu risklere dayanarak, ameliyatı gerçekleştiren kurum ya da doktor size bir sözleşme imzalatacaktır.

En iyi sonucu en az riskle elde edebilmek için en önemlisi, bu işlemleri yüzlerce binlerce defa yapmış tecrübeli doktorlara yaptırmak. Bunun içinde rs-amouresthetic.com Sizlerin emrindedir. Bilgilendirme amaçlıdır. Saygılarımızla

 

Leave a reply