Kepçe kulak operasyonu - Otoplasty

Kepçe kulak genellikle doğuştan var olan yapısal bir durumdur. Bu operasyon sayesinde kulağın açıları düzeltilerek normal görüntü elde ediliyor. Kulak yapısı gelişimini 5-6 yaşlarında tamamladığı için operasyon için en uygun yaş olarak sayılmaktadır. Çocuklarda psikoloji sorun oluşturduğundan erken yaşta müdahele edilmesi gerekmektedir. Bazen sadece tek kulakta kepçe sorunu da ola bilir.

.

Operasyon yöntemleri;

Cerrahi müdahele. Kalıcı yöntem olduğundan en çok doktorlarımız tarafından tercih edilme sebebidir. İple kepçe kulak tedavisi zamanı işlem kalıcı olmamaktadır. Bu durum da hastalarımız tarafından pek çok tercih edilmiyor.

.

Anestezi ve işlem süresi;

Lokal ve genel anestezi altında işlem yapılmaktadır. Çocuklarda ise genellikle genel anestezi tercih ediliyor. İşlem yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Bu durum kişiden kişiye göre değişiyor. İşlem zamanı kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. 1 hafta sonra ipler kendiliğinden erimeğe başlar.

.

Operasyon sonrası;

1 ay tenisci bandı takılması gerekiyor. Operasyon sonrası kulakları korumak ve bükülmeyi engellemek amacıyla takılması uygun görülmektedir. 1 hafta sonra banyo yapılabilir.