Kepçe Kulak Operasyonu nedir?

Kulaklardaki kepçe kulak şekil bozukluğu genetik olarak anne karnında başlar. Kulak kıkırdağı ile kafa arasındaki açının fazla olmasıdır.  Bu açının daha fazla olması, kulak içi kıvrımlarının bulumaması nedeniyle  kepçe kulak deformitesi  meydana gelir.

Genetik etkenlerden kaynaklanan deformasyon kalıcı olarak ameliyatla tedavi edilebilinir.  Kepçe kulak ameliyatı en erken 5-6 yaşlarından sonra yapılabilir. Kulak gelişimi %90 tamamlamış olur. Çocuklarda okul öncesi yapılması daha uygundur. Okulda arkadaşları tarafından alay konusu edildiğinde, çocuk psikolojik olarak etkilenir. Çocuğun okulunu çok olumsuz etkiler.

Çocuklarda genel anestezi altında, yetişkinlerde lokal anestezi altında ameliyat yapılır.  Kulak arkasında ince bir kesik ve dikişlerle operasyon yapılır. Günlük hayatı olumsuz etkilemez. Tam iyileşmesi 6 hafta sürmektedir. Hastane ortamında yapılan ameliyat, kesinlikle duyma kaybına neden olmaz.  Dış görünüşe de olumlu etkide bulunur. Bu durum Psikolojik olarak da rahatlatıyor.

Leave a reply