GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ ( blefaroplasti)

Gözkapağı estetiği ( blefaroplasti ), göz çevresinde yapısal ya da yaşa bağlı olarak oluşan yağ torbalarının, deri sarkmalarının ve kas atrofisinin düzeltilmesine yönelik işlemler bütünüdür.

Alt ve /veya Üst  kapak, göz kapağı ameliyatı ile yıllar içinde oluşan deformasyon düzeltilerek yeniden dinamik, genç ve dinlenmiş bakışlar kazanılır. Kapaklarda düşüklük ( Pitozis) ve ileri derecede kapak sarkması olan hastalarda mekanik görme bozukluğu da olacağı için bu tedavi ile estetik görünüm dışında, fonksiyonel kazanım da elde edilir.

Göz kapağı ameliyatında  ( blefaroplasti ), tercihe göre lokal anestezi (en çok uygulanan), genel anestezi (ekstra ücret ilavesi olur) yada sedasyon ( damardan verilen sakinleştirici) kullanılan yöntemlerdir.

Sorunun boyutu ve durumuna göre fazla olan deriyi, torbalanmış yağ dokuları alınır. Göz çevresi yağ dokusunun fıtıklaşması varsa ve sorun yağ dokusunda artış değil, sadece yağın olması gereken yerden dışarıya taşması ise, bu bölgede gerekli bariyer onarımı yapılır.

Göz kapaklarının derisinin ince, iyi beslenen ve iyileşme potansiyeli yüksel olma özelliğinden dolayı, ameliyattan bir kaç ay sonra  izler belli belirsiz hale gelir. Sadece alt kapak torbalarının alınması yeterli olacaksa, göz kapağının iç kısmından ”transkonjunktival” yaklaşımı ile cilt kesesi yapmadan işlem sonlandırılacağı için iz kalmaz. Göz kapağı estetiğini; plastik cerrahlar dışında, göz doktorları da yapmaya başlamışlardır. Ameliyat süresi ortalama 30-45 dakikadır. Ağrısızdır.  Bilgilendirmedir.

Leave a reply