GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ BAZEN RAHATSIZLIKLARIN HABERCİSİ MİDİR?

Gözlerimiz vücudumuzda en çok dikkat çeken organımızdır. Göz kapaklarındaki düşüklük estetik açıdan bir sorun olarak düşünülse de,  bazen asıl neden beyin ve sinirleri etkileyen önemli rahatsızlıklardan bir tanesinin habercisi olabilir.

 Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının gözün alt kapağına doğru düşmesidir.  Bu bir çok neden den dolayıda oluşabilir. Bunların en önemlilerinden ikisi hakkında bilgiler aşağıda verilmiştir.

     Horner  Sendromu:   Gözlerde ve yüz de oluşan bir sinir sistemi rahatsızlığıdır.

Sık sık baş ağrıları da göz kapağı düşüklüğüne neden olmaktadır. Göz kapağı düşüklüğüde düzensiz kırışıklıklara neden olmaktadır.

      Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis)

Göz kapağı rahatsızlıklarının en sık rastlanılan şekli olan “pitozis” olarak adlandırılan üst göz kapağın düşüklüğüdür. Göz kapağının pupilla dediğimizin gözün siyah görünen yerinin 1 mm’den fazla örtmesine Pitozis yani göz kapağı düşüklüğü denilmektedir. Pitozisi olan bazı hastalar göz kapaklarını açık tutmakta zorlanabilir, normal görüşleri etkilenebilir hatta engellenebilir.

Bazı kişilerin gözleri  uykulu  ya da  çok kısık olduğu gözlemlenir. Bu durumun farkında değillerdir ama bu bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamı da olumsuz etkiler. Göz kapaklarını yukarıya doğru çeken dokunun zarar görmesinden kaynaklanır. Göz kapaklarındaki sinir hasarları da bu duruma neden olabilmektedir.

Göz kapağı düşüklüğüne neden olan ana faktörler aşağıdadır:

  • Sinir ve kas hastalıkları
  • Diyabet
  • Ağır kas zaafı
  • Yaşlanmaya bağlı olarak

r-s amour esthetic Sizlere uzman doktor kadrosuyla yardımcı olmaya devam etmektedir.

. Sadece bilgilendirme amaçlıdır.

 

 

Leave a reply