GÖZ KAPAĞI AMELİYAT ÖNCESİ NELER YAPILMAMALIDIR?

Göz kapağı ameliyatları ikiye ayrılır. Üst ve alt göz kapağı olmak üzere. Üst göz  kapakları lokal anestezi ile yapılmaktadır. Alt göz torbası ameliyatları genel anestezi ile yapılmaktadır.

Bu ameliyatlardan birini olacaksanız eğer, ameliyattan en az 7 gün öncesinden aspirin ve benzeri kan sıvılaştırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. E vitamini ve içeren yiyecekler alınmamalıdır. Yeşil  çay gibi bitkisel çaylar içilmemelidir. Sigara içiliyorsa ameliyattan 7 gün öncesinden ve ameliyattan  7 gün sonrasına kadar süre içerisinde sigara içilmemeli yada mümkün olduğunca az içilmelidir. Aynı süreler içinde alkol tüketilmemelidir.

Göz tansiyonunun yüksek olması,  göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar göz kapağı estetiği  ameliyatlarında riski arttıran  durumlardır. Eğer bu kronik rahatsızlıklarından birine sahipseniz doktorunuzu bu durumdan ameliyat öncesi haberdar etmenizde yarar vardır.

Ameliyattan sonra ilk 2 gün süreyle gözü yoracak eylemlerden kaçınmak gerekiyor.  Verilen ilaç/ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. En az 7-10 gün emfeksiyon kapma riskine karşı makyaj yapılmamalıdır.  Güneş ışınlarından korunmak için gözlük kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası göz kapaklarında şişlik ve morluk olabilir. 10 güne kadar büyük miktarda azalacaktır. 3-4 hafta içinde ödemler tamamen yok olur. Belli bir süre ameliyat izi makyajla gizlenebilir. 3 ila 6 ay içerisinde iz gözle zor görünür hale gelmektedir. Çok dikkatli incelemeden iz belli olmayacaktır. Ameliyattan itibaren 7 gün göz bölgesi ıslatılmamalıdır. Kuru tutulmalıdır.  Spor yapılmamalıdır.

Göz kapağı estetiği genelde 35 -70 yaş arasında uygulanır. Bazı genetik durumlardan   dolayı 20 yaşından sonra da yapılabilmektedir. Günümüzde en çok  yapılan estetik ameliyatlarındandır. Bilgi amaçlıdır.

Leave a reply