Dudak estetiği

Dudaklar yüz bölgesindeki güzelliği tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Dudak estetiği birkaç farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Bu işlemlere hem cerrahi hem de medikal estetik uygulaması ile oluyor. Yöntemlere göre işlemlerin kalıcılık süresi de belirlenmiş olmaktadır.

  • Dudak dolgunlaştırma
  • Dudak inceltme
  • Dudaklarda sarkma

.

Dudak dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırma işlemi genel ve lokal anestezi ile yapılmaktadır. Kişinin kendinden alınan yağ dokusu ile bu işlem sağlana bilir. Bu yağ dokusu genellikle göbek ve bacağın iç kısmından alınmaktadır. İşlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Hasta 2-3 gün sonra normal yaşantısına döne bilir.

Kalıcı makyaj uygulaması ile de dolgunlaştırma uygulaması sağlanmaktadır.

Dolgunlaştırmada kullanılan diğer yöntem ise günümüzde en çok tercih edilen dolgu uygulamasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu dolgu maddesinin kaliteli ve kalıcı olmasının tercih edilmesidir.

.

Dudak inceltme

Bazı kişiler dudak yapısının büyük olmasından şikayetçidirler. Kadın veya erkek için geçerli olan bu uygulama günümüzde çok tercih edilmektedir. İşlem genel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. İşlem sonrası hafif bir ağrı olabilir. İşlem zamanı dudağın kırmızı kısmı küçültülerek, dıştan içe doğru ilerletiliyor. Dudağın iç kısmında hafif bir iz kalma söz konusu olabilir. Ancak bu iz karşıdan bakıldığında görülmemektedir. Bir kere yapılan bir işlemdir ve ömür boyu kalıcıdır.

.

Dudaklarda sarkma

Dudaklarda sarkma hem genetik aynı zamanda da yaştan kaynaklı olmaktadır. Sarkmadan kaynaklı yüzün şekli değişerek yorgun ifade almaktadır. Bu rahatsız edici görüntü nedeni ile birçok işlemler yapılmaktadır. Hem cerrahi hem de medikal estetik uygulamalarla bu soruna çözüm bulunuyor. İşlemler kişiden kişiye ve sarkma durumuna göre değişiyor. Cerrahla muayene zamanı işlemin ne olacağına karar verilmektedir.